Mrs Jo-Anne Dobson

 
Title: Mrs
Official Last Name: Dobson
Official First Name: Jo-Anne
Usual First Name: Jo-Anne
Date Of Birth:
Party: Ulster Unionist Party
Constituency: Upper Bann
 
Twitter  

   
Biography Contacts Register of Interests Assembly Questions Plenary Business Votes On Division
   

Northern Ireland Assembly Party History

 
PartyRolePeriod
Ulster Unionist PartyParty Member05/05/2011 - Present
  
   

Northern Ireland Assembly MLA History

  
DateConstituencyDesignation
12/05/2011Upper BannUnionist, First Elected
   
  

Northern Ireland Assembly Office/Committee History

 
PeriodPositionOffice/Committee
11/02/2013 - PresentCommittee MemberConcurrent Committee of the Committee for Agriculture and Rural Development and the Committee for Health, Social Services and Public Safety
23/04/2012 - PresentAssembly Private SecretaryDepartment for Regional Development
23/05/2011 - PresentCommittee MemberCommittee for Agriculture and Rural Development
23/05/2011 - PresentCommittee MemberCommittee for Education
28/05/2012 - 29/05/2012Committee MemberJoint meeting of the Committee for Employment and Learning and the Committee for Education

   
  

Northern Ireland Assembly All Party Group History

 
PeriodPositionAll Party Group
24/06/2013 - PresentAssembly Party Group TreasurerAll Party Group on Infertility
24/06/2013 - PresentAssembly Party Group MemberAll Party Group on Infertility
22/05/2013 - PresentAssembly Party Group MemberAll Party Group on Congenital Heart Disease
13/03/2013 - PresentAssembly Party Group ChairpersonAll Party Group on Organ Donation
13/03/2013 - PresentAssembly Party Group MemberAll Party Group on Organ Donation
13/02/2013 - PresentAssembly Party Group MemberAll Party Group on Country Sports
25/06/2012 - PresentAssembly Party Group MemberAll Party Group on Learning Disability
08/05/2012 - PresentAssembly Party Group SecretaryAll Party Group on Heart Disease & Stroke
08/05/2012 - PresentAssembly Party Group MemberAll Party Group on Heart Disease & Stroke
22/11/2011 - PresentAssembly Party Group MemberAll Party Group on Sexual Health
19/09/2011 - PresentAssembly Party Group SecretaryAll Party Group on Disability
19/09/2011 - PresentAssembly Party Group MemberAll Party Group on Disability
13/06/2011 - PresentAssembly Party Group MemberAll Party Group on Diabetes

 

Find Your MLA

Locate your local MLA

Find MLA

News and Media Centre

Read press releases, watch live and archived video.

Find out more

Follow the Assembly

Keep up to date with what's happening at the Assembly.

Find out more

Subscribe

Enter your email address to keep up to date

Sign up