Mr Seán Rogers

 
Title: Mr
Official Last Name: Rogers
Official First Name: Seán
Usual First Name: Seán
Date Of Birth: 01/01/1953
Party: Social Democratic and Labour Party
Constituency: South Down
 
   
Biography Contacts Register of Interests Assembly Questions Plenary Business Votes On Division
   

Northern Ireland Assembly Party History

 
PartyRolePeriod
Social Democratic and Labour PartyParty Member02/04/2012 - Present
  
   

Northern Ireland Assembly MLA History

  
PeriodConstituencyDesignation
02/04/2012 - PresentSouth DownNationalist, Replaced Ms M Ritchie
   
  

Northern Ireland Assembly Office/Committee History

 
PeriodPositionOffice/Committee
08/12/2014 - PresentCommittee MemberCommittee for Education
04/03/2013 - PresentCommittee MemberAssembly and Executive Review Committee
10/09/2012 - PresentCommittee MemberPublic Accounts Committee
31/05/2012 - PresentCommittee MemberSub-Committee for the Education Committee's Appointment of a Specialist Adviser
28/05/2012 - 29/05/2012Committee MemberJoint meeting of the Committee for Employment and Learning and the Committee for Education
23/04/2012 - 17/11/2014Committee MemberCommittee for Education

   
  

Northern Ireland Assembly All Party Group History

 
PeriodPositionAll Party Group
27/01/2014 - PresentAssembly Party Group MemberAll Party Group on Autism

 

Find Your MLA

Locate your local MLA

Find MLA

News and Media Centre

Read press releases, watch live and archived video.

Find out more

Follow the Assembly

Keep up to date with what's happening at the Assembly.

Find out more

Subscribe

Enter your email address to keep up to date

Sign up