Time | Venue | Committee |
Wednesday 08 May 2024 |
10:00 AM | Room 29 | Committee for Infrastructure
Public from 10:00 AM (15 mins) Committee Business
Public from 10:15 AM (60 mins) Overview of the role and functions of Waterways Ireland – oral evidence Mr John McDonagh, Waterways Ireland Mrs Linda Megahey, Waterways Ireland Mr Garret McGrath, Waterways Ireland
Public from 11:15 AM (15 mins) SR 2024-000 The Period Products (Department for Infrastructure Specified Public Service Bodies) Regulations (Northern Ireland) 2024
SR 2024-62 The Gilmore Street, Ballymena (Abandonment) Order (Northern Ireland) 2024
SL1 - The Planning (Fees) (Amendment) Regulations (Northern Ireland) 2024
Subordinate Legislation - SL1s - Not Subject to Assembly Proceedings
Subordinate Legislation - SRs - Not Subject to Assembly Proceedings
Public from 11:30 AM (15 mins) Committee Business |
10:00 AM | Room 30 | Committee for the Economy
Public from 10:00 AM (75 mins) Committee Business
System Operator for Northern Ireland (SONI) - Oral and written evidence on electricty network issues Mr Alan Campbell, SONI Ltd Mr Gareth Brown, SONI Ltd
Public from 11:15 AM (70 mins) Utility Regulator - Oral and written evidence on energy regulation issues Mr John French, Utility Regulator Northern Ireland Mr Kevin Shiels, Utility Regulator Northern Ireland Mr Peter Russell, Utility Regulator Northern Ireland
Public from 12:25 PM (20 mins) SL1 - The Further Education (Student Support) (Amendment etc) Regulations (Northern Ireland) 2024
The Northern Ireland Assembly Research and Information Service - Written briefing on Artificial Intelligence Regulation, Use and Innovation in the United Kingdom
Committee Business |
2:00 PM | Room 29 | Committee for Education
Public from 2:00 PM (15 mins) Committee Business
Public from 2:15 PM (15 mins) Outcomes of Strategic Planning
Public from 2:30 PM (60 mins) Integrated Education Fund - Oral Briefing Mr Peter Osborne, Integrated Education Fund Mr Sean Pettis, Integrated Education Fund Mr Paul Collins, Integrated Education Fund
Public from 3:30 PM (60 mins) Integrated Education Act and Action Plan - DE Oral Update Dr Suzanne Kingon, DE Mr James Hutchinson, DE Mr Adrain Murphy, DE Ms Mary Wilk, DE
Public from 4:30 PM (60 mins) Area Planning - DE Oral Briefing Dr Suzanne Kingon, DE Mr Eamonn Broderick, DE Mrs Lorraine Finlay, DE Mr Scott Harbinson, DE Mr Bill Stevenson, DE
Public from 5:30 PM (15 mins) Committee Business |
2:00 PM | Room 21 | Committee for Finance
Public from 2:00 PM (15 mins) Committee Business
Public from 2:15 PM (10 mins) SL1 The Public Service Pensions (Exercise of Powers, Compensation and Information) (Amendment) Directions (Northern Ireland) 2024
SL1 - The Deaths and Still-Births (Amendment) Regulations (Northern Ireland) 2024
SL1 - The Deaths and Still-Births (Electronic Communications) Order (Northern Ireland) 2024
Public from 2:25 PM (45 mins) Draft Executive Budget 2024-25 - Oral Briefing from Ulster University Economic Policy Centre Gareth Hetherington, Ulster University Economic Policy Centre
Public from 3:10 PM (60 mins) EU Issues - Replacement Funding Streams and PEACEPLUS Programme – Oral Briefing from Department of Finance Tony Simpson, DoF Dominic McCullough, DoF Laura McDonald, DoF Gina McIntyre, Special EU Programmes Body Paul Beattie, Special EU Programmes Body
Public from 4:10 PM (10 mins) Committee Business |
2:00 PM | Room 30 | Committee for The Executive Office
Public from 2:00 PM (5 mins) Committee Business
Public from 2:05 PM (60 mins) Peace and Reconciliation - Departmental Briefing Mr Chris Gardner, TEO Ms Charlene Sharkey, TEO Ms Angharad Moore, TEO
Public from 3:05 PM (60 mins) Peace and Reconciliation - Stakeholder Briefing Session Mr Tim Attwood, Peace Summit Partnership Ms Dympna McGlade, Peace Summit Partnership Ms Ciara ní hUisceith, Northern Ireland Youth Forum Mr Cohen Taylor, Northern Ireland Youth Forum Ms Sylvia Gordon, Corrymeela
Public from 4:05 PM (5 mins) Committee Business |